תמ"א 38: כך תוכלו לוודא שתקבלו דירה מתאימה

תמ"א 38: כך תוכלו לוודא שתקבלו דירה מתאימה

בטח נתקלתם לא פעם בשלטים על בניינים ישנים המציינים: כאן יבוצע פרוייקט התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38. לשלט מצורף בחלק מהמקרים מפרט מרשים של דירות מעוצבות. תהליך תמ"א במקורו נועד לבצע חיזוק למבנים ישנים כדי שיעמדו בפני רעידות אדמה. במהלך הבניה הבניין מקבל מעטפת חיצונית חדשה ונוספות מרפסות וממ"דים. בנוסף, בבניין נבנות קומות חדשות שמתווספות לקיימות והדירות נמכרות כדי לכסות את הוצאות הקבלן והיזם.

תמ"א 38: כך תוכלו לוודא שתקבלו דירה מתאימה

מה צריך לדעת לפני שמבצעים תמ"א 38?

אם אתם שוקלים ביצוע תמ"א, תדעו שמדובר בתהליך ארוך, אך במרבית המקרים משתלם עבור כולם. אבל כדי שהדירה שתקבלו תתאים לצרכים האישיים שלכם חשוב שתתאימו אותה מראש. הקבלן מגיע עם תכנית מוכנה וסטנדרט שנקבע על ידו. כדוגמת חומרי גלם שנבחרו, נקודות חשמל קבועות, תכנון של השטח הקיים ועוד. לא תמיד התכנית הסטנדרטית תתאים לצרכים שלכם. לכן, חשוב שכבר בשלבים הראשונים תתאמו ציפיות מול הקבלן. 

שינויים אפשריים בביצוע תמ"א 38 

תתכננו פגישה מתואמת מול הקבלן והיזם תעברו על המפרט ותציינו בפניו אם תרצו להשתמש בעיצוב שונה, להזיז חדרי, לשנות גודל של חדר על חשבון האחר, לתכנן נקודות חשמל ועוד. כל שינוי שתרצו אמור להתבצע בצורה מתואמת מול הספקים השונים ועל החומרים להיות מוזמנים ומותאמים ללו"ז של הפרוייקט.

על פניו הכל נראה קל, אך בפועל דיירים שלא למדו את התחום יכולים ליפול בין הכסאות. לא תמיד הציפיות יהיו מתואמות בצורה מדוייקת ומה שהם חשבו שיתאים לדירה שלהם אינו נכון. במקרים מסויימים הזמנות החומרים לא יתואמו בצורה נכונה וזה יעכב את הפרוייקט. אך יש לכך פתרון – מתאמת שינויי דיירים.

תפקיד מתאמת שינויי הדיירים

מקובל לחשוב שנעזרים במתאמת שינויי דיירים רק כשנכנסים לדירה חדשה מקבלן. אך שוכחים שגם בפרוייקט תמ"א הדירות עוברות חידוש על ידי הקבלן ויש חשיבות רבה לשימוש במתאמת שינויי דיירים כדי שהכל יהיה מדוייק ונכון.

תפקידה של מתאמת שינויי דיירים הוא לתווך בצורה מקצועית בין הדיירים, הקבלן והיזם. היא מבינה את הצורך שלהם, לוקחת בחשבון את השינויים שהם מבקשים, בודקת אם הם ברי ביצוע ונכונים לדירה, ומוציאה אותם לפועל מול כל הגורמים. מתאמת שינויי דיירים אחראית גם לכך שהלו"ז של כל הגורמים יהיה מתואם. לא יהיו עיכובים והתוצאה תהיה משביעת רצון.

אז אם אתם עומדים בפני רכישת דירה מפרוייקט תמ"א או שמבצעים בבניין המגורים שלכם תמ"א, חשוב שתיעזרו במתאמת שינויי דיירים, כדי שכל השינויים שיבוצעו יהיו מותאמים לצרכים האישיים שלכם, ובסוף תקבלו בדיוק את הדירה עליה חלמתם.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
דילוג לתוכן