שינויי דיירים לקבלנים – משלב התכנון ועד שלב הביצוע

שינויי דיירים לקבלנים

שינויי דיירים לקבלנים : למה בכלל צריך את כאב הראש הזה?

כמו כל דבר כיום, גם רכישת דירה חדשה הפכה לסוג של חוויה שצריך ואפשר ליהנות ממנה, והקבלנים רוצים לתת לרוכשים שהם מקבלים את החבילה המלאה. אחד מהסטנדרטים בתחום הוא ביצוע שינויי דיירים: כלומר, לקחת את המפרט הקיים של הדירה ולבצע בה שינויים על פי רצונם של הדיירים.

לא מדובר בעניין פשוט: מצד אחד הקבלן אמור לרצות את הדיירים (בין היתר כדי לשפר את המוניטין שלו כקבלן שקל לעבוד אתו), אך מצד שני הוא לא יכול להיעתר לכל הגחמות שלהם ולהפסיד כסף רק בגלל הזזה של "רק" עוד כמה קירות.

מעל לכל זאת, ישנן דירות שונות בסטנדרטים שונים. לדוגמה, בדירות יוקרה לעיתים הדייר מקבל כסטנדרט רק את המעטפת והוא יכול לעצב את הדירה כמעט בכל צורה שירצה. לעומת זאת, בקומפלקסים עם דירות זהות כמעט לחלוטין כמו למשל באזורים מסוימים בפריפריה השינויים שניתן לבצע הם קטנים יחסית וכוללים בעיקר שינויים בקירות או עבודות גבס פשוטות.

מהסיבה הזו, קבלנים רבים מעדיפים לבצע את מרבית התהליך באמצעות מיקור חוץ באמצעות חברות המתמחות בכך (כגון INDESIGN סטודיו) או שהם מקימים מחלקה ייעודית ובה יושבים "מתאמי שינויים".

מה כולל התהליך?

פתיחת תיק דיירים ראשוני ותיאום ציפיות אל מול מתאמי השינויים

בשלב הבא מתאמי הדירות פותחים אצל כל דייר תיק שינויים ראשוני ומסבירים לו על התהליך, על לוח הזמנים, ומהן המשימות הנדרשות ממנו על פי תוכניות הדירה שמוגשות לו.

השאלה מה ניתן לבצע ולמה לא ניתן לבצע במסגרת שינויי דיירים נעוצה בדרך כלל בתכנון האדריכלי המקורי של הדירה. חשוב להבהיר לדיירים שגם אם הם קיבלו תוכנית שינויים מאדריכל הפרטי, לא תמיד מדובר בכאלו שניתן ליישם אותם בפועל. לדוגמה, תוכניות שדורשות שינויי שמערב גם שינויים בתשתית קיימת שכבר נסגרו מראש.

התיק עצמו כולל בין היתר מסמכי הסכמה על מה שאי אפשר או אפשר לבצע בו שינויים (סטנדרט) ואת תכנון השינויים על פי קטגוריות כמו אינסטלציה, חשמל, הנמכות תקרה, חדרים רטובים וכו'.

בעיקרון, לאחר שנסגרו השינויים ובוצעו כל התיאומים מול הספקים השונים לא מקובל לפתוח אותם שוב, אך לעיתים מגיעה דרישה כזו מצד הדיירים ויש לדעת כיצד לטפל בסיטואציה בזהירות ובצורה מכבדת.

יצירת כתבי כמויות (מטריצות) ובחירת ספקים

כל קבלן צריך בסופו של דבר לעבוד עם רשימה של ספקים המתאימים לדרישות הנפוצות של שינויי הדיירים. לדוגמה, דלתות פנים, שיש או מטבחים. לעיתים גם יהיה צורך בקבלני משנה כגון קבלני חשמל. לכן תיאום של נהלי עבודה מקובלים ולוחות הזמנים הוא קריטי.

לאחר פתיחת תיק הדיירים ולפני הסגירה הסופית שלו, הקבלן צריך להעביר אל הספקים המיועדים את כתבי הכמויות על פי בקשות הדיירים. כתב כמויות זה נקרא גם "מטריצות" מכיוון שהוא בדרך כלל מסודר באופן טבלאי (אקסל).

בסוף שלב זה, כל ספק נותן הצעת מחיר ועל פי ההצעות השונות בוחרים את קבוצת הספקים הסופית. הצעות המחיר של הספקים נקראות לעיתים גם "מצגות ספקים".

זימון הדיירים על פי סדר עדיפויות וסגירת תיקיי השינויים

בשלב זה מזמנים את הדיירים שוב ומבצעים את סגירת התיק. סגירת התיק כוללת את טפסי ההזמנה מכל אחד מן הספקים ומסמכי סגירת תיק. לאחר מכן מעבירים את התיק לכל הספקים ולמעצבי הפנים על מנת לוודא כי המידע מסונכרן בכל מערכות המידע של כולם.

סיום וקבלת מפתח

בשלב האחרון ובשעה טובה כל דייר אמור לקבל מפתח לדירה שבוצעו בה כל השינויים בהתאם לבקשתו. מכאן והלאה הוא יכול לבצע שינויים נוספים בעצמו שלא ניתן היה לבצע עקב לוח הזמנים הצפוף או מורכבות גדולה מדי.

על סטודיו INDESIGNS

סטודיו INDESIGNS הוא סטודיו מתמחה במתן שירותי שינויי דיירים הן לקבלנים ויזמים והן ללקוחות פרטיים. הסטודיו שם לעצמו כחזון וכקו מנחה את השאיפה לגשר בין שני העולמות : עולם הקבלנים מצד אחד ועולם הדיירים מצד שני. כך יכול הקבלן למקסם את הרווחים בכל פרויקט ואילו הדייר יכול לקבל דירה מותאמת אישית בדיוק על פי רצונו.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
דילוג לתוכן